Prestupný rok – Prečo ho vlastne máme?

Prestupný rok je tu s nami odnepamäti. Človek ho berie ako samozrejmosť, rovnako ako slnko nad hlavou a zem pod nohami. Avšak premýšľali ste niekedy nad tým, kedy a prečo prestupný rok vznikol? Že nie? Tak s nami poďte toto tajomstvo odhaliť. Dozviete sa tiež, kedy bude prestupný rok v budúcnosti.

Čo je to prestupný rok?

Prestupný rok nastáva raz za štyri roky kvôli synchronizácii kalendárneho a slnečného roka. Bežný kalendárny rok (nie prestupný) je totiž o pár hodín dlhší, než slnečný rok, a keby sa táto odchýlka nekorigovala, za niekoľko desiatok rokov by sme Vianoce slávili v lete (a letné prázdniny mali v zime).

V ktorých rokoch nastáva prestupný rok?

Prestupný rok nastáva raz za štyri roky, teda okrem nulového roku každého storočia, ktorý nie je deliteľný 400. To znamená, že roky 1700, 1800 a 1900 prestupné neboli, roky 1200, 1600 a 2000 naopak prestupné boli.

Pre výpočet prestupného roka sa berie rok 0 nášho kalendára, tzn. prestupné roky spoznáte podľa toho, že sú deliteľné 4 (bezo zbytku). Prestupným rokom tak bol uplynulý rok 2020 a bude ním aj rok 2024 či 2028.

Kedy bude prestupný rok?

Prestupné roky v blízkej budúcnosti vychádzajú na rok 2024, 2028, 2032, 2036, 2040, 2044, 2048, 2052 atď. Pre výpočet ďalších prestupných rokov stačí k vyššie spomenutým rokom pripočítať vždy hodnotu 4.

Ako sa líši prestupný rok od ostatných rokov?

Prestupný rok má na rozdiel od ostatných rokov v kalendári deň naviac. Tento deň vychádza na 29. februára. Ak sa narodíte 29. februára, teoreticky by ste mali narodeniny sláviť iba raz za štyri roky a byť mladší, takto to však vo väčšine prípadov nefunguje. Úradne stárnete rovnako, ako osoby narodené v ostatné dni, pričom vaše narodeniny nastávajú pri prechode medzi 28. februárom a 1. marcom, čo sú obvykle aj dni, ktoré títo ľudia využívajú na oslavy v bežných rokoch.

29. februára má sviatok Horymír a Horymíra. Toto meno na území Českej republiky využíva celkom 161 ľudí – z toho 160 mužov a iba jedna jediná žena.

Tradície a povera

Ako väčšina výnimočných udalostí, aj k prestupným rokom sa viažu tradície a povera. Pravdepodobne najrozšírenejšou tradíciou je tzv. deň naruby, kedy ženy môžu požiadať svojich partnerov o ruku. Táto tradícia sa často prelína až do Veľkej noci, pretože v niektorých oblastiach Českej republiky na prestupné roky chodia koledovať dámy, nie pánovia. Táto tradícia sa vzťahuje na všetko, teda aj na výrobu pomlázky a vyplácanie pánov.

O obrátených rolách na prestupné roky sa natočilo dokonca aj niekoľko filmov. Najznámejší z nich má príhodný názov „Prestupný rok“ a ide o romantickú komédiu, ktorá na serveri ČSFD dostala hodnotenie 61%.

Čo sa týka povera, tie sú väčšinou strašidelné. Na prestupné roky sa podľa nich nesmie zbierať veci zo zeme a nosiť ich domov, pretože by si tým človek domov priniesol smolu. Týka sa to údajne aj plodín (ako sú napríklad popadané jablká), alebo húb.

Veľmi rozšírená povera sa viaže aj k tehotným ženám, ktoré si prý na prestupné roky nesmú strihať vlasy, aby sa im narodilo zdravé dieťa. Mladé dievčatá by si potom vlasy nemali strihať ani v prípade, že by sa chceli vydať – ostrihané vlasy na prestupné roky by im totiž mohli zabrániť v nájdení manžela.

Ďalšie vianočné tradície nájdete v našom článku Veselé Vianoce

Záver

Prestupné roky sú vyústením snahy o synchronizáciu kalendárneho a slnečného roka, ktoré do našich životov prinášajú aj niektoré tradície a povera. Pre prestupné roky sa preto môžu hodiť neotrelé novoročné pohľadnice či svadobné priania. Ak hľadáte potrebnú inšpiráciu, pozrite sa na našu ponuku, prípadne si nejaké téma sami vymyslite! Sme pripravení zhostiť sa všetkých vašich nápadov a prianí tak, aby ste boli maximálne spokojní.