Prianie do nového roka
Poznáte ten pocit, keď otvoríte schránku a do rúk vám vypadne nejaký list alebo pohľadnica a vy ju netrpezlivo ponáhľate domov, aby ste si ju rozbalili a prečítali, čo sa v nej píše?Čo je v nej napísané? Už sme jednoducho takí, milujeme prekvapenia a robí nám dobre, keď si na nás niekto spomenie. A ak je to navyše niekto nám blízky, koho si vážime, tak nás takáto milá pozornosťteší o to viac. A preto sa stále drží tradícianovoročných prianí.
Aká je história novoročného priania?
Viete, že priania k Novému roku si navzájom posielali už obyvatelia starovekého Egypta? História novoročeniek siaha hlboko do našej minulosti. Viete tiež, ako vznikla tá skratka „PF“, ktorá sa tak často používa pri prianiach do Nového roku? Poďme sa spolu pozrieť trochu bližšie na históriu prianí do Nového roku.
Tradícia priať svojim blízkym a známym do Nového roku vznikla pravdepodobne už v starovekom Egypte. Vtedy bolo zvykom, že pri tejto príležitosti bohatší obyvatelia Egypta obdarovávali symbolom šťastia a boha Slnka Ra. Tým symbolom bol posvätný chrobák, konkrétne skarabeus, čiže Vruboun posvätný, alebo Scarabeus sacer. Ten býval najčastejšie vyrobený zo zlata, striebra alebo z drahých kameňov. Egypťania neboli žiadni troškaři a priania všetkého dobrého do ďalšieho roka brali veľmi vážne.
Táto tradícia sa s migráciou a sťahovaním národov postupne preniesla aj do Európy, ale samozrejme v pozmenenej podobe. Ľudia si už neudávali chrobákov a už vôbec nie chrobákov zo zlata a drahých kameňov. Rôzne kultúry mali rôzne tradície. Nás ale pravdepodobne bude zaujímať obdobie stredoveku, ktoré bolo najviac ovplyvnené kresťanstvom. Novoročné prianie bolo vtedy veľmi ovplyvnené symbolikou náboženstva a s niektorými prvkami sa môžeme stretnúť ešte dnes na tlačených novoročenkách.
Prianie ako darček na pamiatku
Ešte predtým, než sa novoročné priania začali tlačiť, mali podobu rôznych umeleckých predmetov. Mali slúžiť nielen ako dôkaz úcty, ale aj ako predmet slúžiaci ako dekorácia alebo darček na pamiatku. A tak mala priania podobu tepaných dosiek, kúskov hodvábu, drevorezby a alebo kresby a maľby. Jeden z prvých novovekých novoročeniek vytvoril v roku 1499 Albrecht Dürer ako prostý obrázok Ježiška držíceho zemeguľu.
Postupom času však novoročná karta zmenila svoju podobu a jej prevedenie sa stalo oveľa jednoduchším, pričom účel zostal stále rovnaký. Priania do Nového roku boli viac zdobené, mali motívy zimnej krajiny, ale pretrvávali aj náboženské motívy. K zvratu došlo koncom 19. storočia, keď sa začali novoročenky tlačiť vo veľkom a stali sa neoddeliteľnou súčasťou spoločenských zvykov. Kto neposlal novoročné prianie, ako by nebol.
Prvé tlačené novoročenky
Henry Cole bol asi prvý človek, ktorý začal tlačiť novoročenky vo veľkom. Stalo sa to v roku 1841 v Škótsku, konkrétne prvé tlačené priania mala na svedomí tlačiareň v Edinburghu. A čo stálo za vynálezom tlačených prianí? Opäť to bola snaha ušetriť si čas. Henry Cole bol londýnsky obchodník a času nemal nikdy nazvyš. A tak premýšľal, ako si všetko čo najlepšie zjednodušiť a ako si ukrojiť z toho malého koláča trochu času naviac len pre seba. A tak Henry Cole navštívil slávneho maliara Johna Caiicota Hersleye s požiadavkou, aby pre neho vytvoril vzor novoročného priania. Vďaka tomu sa zapísal John Caiicoto Hersleye do histórie ako autor prvého tlačeného priania. Jeho ručne kolorovaný tlačený obrázok sa stal prakticky okamžite hitom.
Niečo málo z Prahy
Praha nesie tiež nemalé zásluhy na histórii novoročeniek a prianí. Prvá latinská novoročná karta totiž bola vytlačená v Prahe už v roku 1605. K bodu zlomu ale došlo až o mnoho desaťročí neskôr. Konkrétne začiatkom 19. storočia sa stala jedna významná vec. V tej dobe totiž najvyšší purkrabí český gróf Karel Chotek z Chotkova a Vojína zlenivel. Nechcelo sa mu osobne navštevovať známych a premýšľal, ako sa návštevám a gratuláciám môže vyhnúť? A keďže to bol filut, napadlo mu, že všetkým známym pošle ospravedlňovacie lístky s prianím. Pomenoval ich ako „blahoželacie lístky“ a ospravedlňoval sa v nich za svoju osobnú neúčasť a prial v nich veľa šťastia do Nového roka. Novoročné priania s motívom Prahy
Čo znamená „PF“?
Blahoželacie lístky si obľúbili ďalší ľudia a stali sa už úplne bežnou tradíciou. Vďaka maliarovi Viktorovi Strettimu sa na týchto lístkoch začala objavovať tá slávna skratka P.F. Čo to znamená? Ide o skratku „Pour Féliciter“ pochádzajúcu z francúzštiny. V tej dobe bolo pomerne bežné, že sa u nás objavovali francúzske texty. V preklade tieto písmená znamenajú “K blahoželaniu“. Dnes sú ale vykladané ako „Pre šťastie“. Zaujímavosťou je, že P.F. bolo dlho českým fenoménom a v zahraničí by ste tieto písmená na novoročenkách nenašli. V súčasnej dobe sa však tradícia francúzskeho priania rozšírila aj do ďalších krajín. A čo vy, už máte vytlačené novoročenky pre svojich známych a priateľov?