Veselé Vianoce všetkým! Aneb poznáte všetky vianočné tradície a zvyky?
Vianoce pomaly, ale iste klopú na dvere. Sú to sviatky pohody, keď sa rodiny po roku zídu a spoločne si sadnú za jeden stôl. Je to obdobie nekonečných návštev, varenia, pečenia a užívania si času s blízkymi. Zároveň je to však aj čas, ktorý so sebou prináša trochu stresu – návštevy preplnených obchodných centier, nakupovanie darčekov a nikdy nekončiace upratovanie. Poďme sa však pozrieť na Vianoce z tej príjemnej a pokojnej stránky a poďme si spoločne prebrať všetky vianočné zvyky a tradície tak, aby aj vaše Vianoce boli naozaj veselé.
Vianoce, sviatky plné zvykov a tradícií
Naši predkovia vkladali do Vianoc veľkú nádej a bolo to obdobie, keď sa prevádzali najrôznejšie tradície a rituály. Veštilo sa, či bude nadchádzajúci rok úspešná úroda, či sa bude dariť hospodárstvu alebo či budú farmárom priať počasie. Nás už tieto veci asi veľmi nezaujímajú, no stále sa na Vianoce pozeráme s nádejou na lepšie dni. Stále máme Vianoce za sviatky pokoja a kľudu.
Niektoré tradičné zvyky pretrvali dodnes, napríklad si stále prajeme „veselé Vianoce“ a rozosielame našim blízkym vianočné priania. Pretrvali však aj tie tradície veštby a predpovedania budúcnosti. Bohatá úroda nás už síce nezaujíma, ale za to nás zaujíma, ako na tom budeme v nadchádzajúcom roku so zdravím a možno aj s peniazmi. Aj rôznymi rituálmi si môžeme svoju budúcnosť trochu zabezpečiť. Ako na to?
Liatie olova
Táto tradícia je asi najznámejšia a pravdepodobne ju každý aspoň raz v živote absolvoval. Liatie olova je krásna tradícia, ktorá nie je náročná na realizáciu a pritom je taká zaujímavá a najmä deti si ju veľmi užijú. Dá sa dokonca zakúpiť sada na liatie olova, ktorá stojí do 200 Kč. Ak sa dielo podarí a vám sa podarí odliať pár kúskoch olova, z ich tvarov môžete predpovedať, čo vás čaká v ďalšom roku. Ak nemáte veštecké schopnosti, bude potrebné pustiť uzdu fantázii.
Poušťanie loďiek zo škrupiniek orechov
Ak pečiete cukrovinky, pravdepodobne ako jednu z ingrediencií používate aj vlašské orechy. Môžete si kúpiť celé orechy a tie opatrne vylúpať tak, aby vám zostali nepoškodené polovičky škrupiniek. Do škrupiniek stačí vložiť sviečku a môžete sa vydať púšťať loďky. Tí, ktorí bývajú blízko vody, môžu loďky púšťať na rybníku a tí, ktorí bývajú v meste, napustia vanu alebo umývadlo. Vo chvíli, keď zapálite sviečku, položte otázku, na ktorú chcete poznať odpoveď a loďku pustite na vodu. Ak loďka dopláva na druhý breh, všetko sa podarí a odpoveď na otázku je teda kladná. Ten, komu sa loďka drží pri okraji alebo pri brehu, nebude v nasledujúcom roku cestovať a strávi rok hlavne doma.
Olupovanie orechov
Keď už sme spomenuli olúpanie orechov, môžeme ho využiť na ďalší zvyk, ktorý bezpochyby patrí k veselým Vianociam. Vezmite štyri vlašské orechy a rozlúpte ich. Ak budú jadierka orechov zdravé a krásne biele, budete v nadchádzajúcom roku zdraví ako rybička. Ak bude jedno z jadier zhnité, čierne alebo inak zdeformované, nebude to s vaším zdravím veľmi dobré. Pri tom platí, že čím viac jadier bude zčernalých, tým horšie to bude. Veríme, že všetky jadrá budú samozrejme zdravé a vám sa bude skvele dariť.
Kríženie jablka
Zaujíma vás, ako na tom budete v nadchádzajúcom roku so zdravím? Aj na túto otázku sa dá získať odpoveď pomocou vianočnej tradície. Stačí obyčajné jablko. Ak ho nakrojíte naprieč, jadro vám môže napovedať. Jadro v tvare hviezdičky znamená, že budete zdraví a pre vás budú Vianoce určite veselé. Jadro v tvare kríža však nepredpovedá nič príjemné a naznačuje, že by ste o svoje zdravie mali viac dbať a dávať na seba pozor.
Šupiny do peňaženky
Veselé Vianoce si asi ťažko dokážeme predstaviť bez kapra. Kapor je totiž takou slovenskou tradíciou, ktorá patrí na štedrovečerný stôl. Pri spracovaní kapra by ste nemali zabudnúť na to, že pár jeho šupín v peňaženke vám zaistí dostatok peňazí v nasledujúcom roku. Jedna šupina je nevyhnutný základ a tri šupiny sú potom takou istotou.
Štedrovečerná večera
Štedrovečerná večera je základom veselých Vianoc. Je to akýsi pomyselný vrchol týchto sviatkov. Je to čas, keď sa rodina spoločne zíde a sadne si k večeri, po ktorej nasleduje vianočná nadielka. Ten deň by mal byť plný radosti a pohody. Už by zo všetkých mal opadnúť stres a mali by ste si sviatky užívať naplno a radovať sa z nich s ostatnými. I ku štedrovečerné večeri sa viaže jedna povera. Počas večere by sa nemalo vstávať od stola. Ten, kto vstanete, nebude podľa povesti v budúcom roku sedieť s ostatnými pri stole.
Je tu však ešte jedna menej známa tradícia, ktorá sa viaže ku spoločnej večeri. Ak to s ostatnými myslíte naozaj dobre a radi by ste im zabezpečili pevné zdravie v nasledujúcom roku, tak pod stôl položte sekeru. Ak na ňu každý pred prvým sústom zľahka stúpi bosou nohou, vyhne sa zdravotným problémom. Uvidíte, že túto tradíciu pozná málokto.
Vianoce majú byť veselé
Inšpirovali sme vás? Veríme, že áno. Tak či onak, Vianoce sú sviatky pokoja a pohody. Nezabúdajte na to, že sa praje „veselé Vianoce“. Ako si však urobiť Vianoce naozaj veselé? Snažte sa riadiť nasledujúcimi bodmi.
– Vyhnite sa stresu – darčeky nakupujte s predstihom, využívajte e-shopy, aby ste sa vyhli tlačeniciam v obchodoch.
– Nepreťažujte sa veľkým zimným upratovaním – veď o nič nejde.
– Buďte v pohode – snažte sa nestresovať maličkosťami.
– Užite si prítomnosť rodiny – málokedy sa celá rodina zíde pohromade, užívajte si tieto chvíle.
– Radujte sa z maličkostí – len tak budú vaše Vianoce naozaj veselé.